X-air Cup Straník 2016

Novinky » X-air Cup Straník 2016 [ « Späť ]

X-air Cup Straník 2014 – výsledky – náhľad

Na tomto v poradí už 10-tom ročníku X-air Cup Straník – 1. kola Slovenského pohára (SP) a 2. Kola Českej ligy (ČL) sa zúčastnilo celkovo 56 pilotov zo Slovenska a Česka. Aj napriek tomu že sa lietalo každý deň, do výsledkovej listiny boli zarátané tri platné kolá. Pretek začal hneď v prvý deň v piatok 6.5. 2016 na náhradnom teréne Martinské Hole so štartom vo výške 1450 metrov nad morom s cieľom neďaleko Nitry. Trať mala celkovú vzdialenosť 93,8 km. Pri SV vetre o rýchlosti 4m/s išlo o pomerne jednoduchú záležitosť – okrem troch „chytákov“, ktoré rozhodli o tom kto bol/nebol a ako rýchlo bol v cieli. Prvé problematické miesto bolo zachytenie sa na štarte a získanie dostatočnej výšky na odlet, čo nebolo až tak jednoduché, nakoľko vietor v doline výrazne silnel a kto klesol po 1 100 metrov nad morom v podstate nemal šancu. Druhým miestom kde sa lámal chlieb bol preskok doliny v okolí Prievidze, no a ako najťažší oriešok sa nakoniec ukázal cik-cak v blízkosti cieľa. Ten rozhodol o tom že v ňom nakoniec pristál iba Pavel Dohnálek na Gradient Aspen 5. Druhý deň skončil štartový pelotón opäť na Martinkách. Po dlhom vyčkávaní bol letový deň oficiálne zrušený kvôli pomerne svižnému vetru. RLP však povolil voľne lietanie a množstvo pilotov približne po dvoch hodinách pristávala vo výrazne turbulentných podmienkach v okolí Žiliny. Nedeľa 8.6., tretí deň preteku na Straníku a opäť Martinské Hole. Traťová komisia pripravila z ohľadom na poveternostné podmienky podobnú trať ako v piatok s cieľom v blízkosti Partizánskeho, avšak pre predpoklad búrok bola trať kratšia o celkovej dĺžke 66,8 km. Opäť boli na trati dve miesta ktoré miešali štartové pole a delili „zrno od pliev“ a opäť to bolo okolie štartu na Martinkách a prelet doliny v okolí Prievidze. V cieli nakoniec pristálo 23 pretekárov a víťazom kola sa stal Ondrej Krupa na padáku Gin Boomerang 9. Pondelok 9.6. sa pretekári konečne odlepili od zeme na Straníku. Výborné termické podmienky však dávali dôvod na vznik búrok, preto sa štartovalo už 11.15 a cieľ trate dlhej 46,3 km bol zatvorený o 16.15. Dážď však prišiel už tesne po 14tej, ale vtedy už boli všetci piloti na zemi, preto bolo kolo platné. Jeho víťazom sa stal Štefan Vyparina zo Slovenska padáku Niviuk Peak 4. Pre pondelok meteorológovia predpovedali veľmi dobré počasie. Kvôli južnému vetru o sile do 6 m/s bola vypísaná 42 km dlhá klasika po hrane kopcov popri Terchovskej doline so štartom opäť na Straníku, cez 3 OB v Terchovej na Dubni a v Belej s cieľom v Tepličke nad Váhom. Celé štartové pole aj z množstvom rekreačných pilotov svahovalo v blízkosti Straníka tak dlho až to niektorí piloti vzdali až tesne pred časom posledného pristátia. Z ťažko pochopiteľných príčin pri takmer jasnej oblohe nie silnom vetre termika jednoducho nefungovala. Kolo pre málo plotov ktorí uleteli minimálnu vzdialenosť preto nebolo platné. Večer bolo na Straníku vyhlasovanie výsledkov, keď celkovým víťazom sa stal Ondrej Krupa z Česka na padáku Gin Boomerang 9, na druhom mieste skončil Vít Pekarek z Česka na Ozone Mantra M6 a na treťom mieste sa umiestnil Štefan Vyparina na padáku Niviuk Peak 4, ktorý bol zároveň najlepším pilotom na tomto podujatí. V každom prípade pretek vyšiel výborne, lietalo sa denne, boli odletené tri platné kolá a tím bol pretek kategórie FAI platný. Ďakujeme všetkým pilotom za dosiahnuté výsledky, organizátorom za prácu ktorú vykonali a zvlášť ďakujeme p. Chlebovcovi zo SHMU za výbornú predpoveď počasia ktorú pripravoval denne pre všetkých pretekárov. Tešíme sa na stretnutie na Straníku pri otvorení pretekárskej sezóny na Slovensku v roku 2017.