Majstrovstvá Slovenska 2013 – Tolmin, Slovinsko

Novinky » Majstrovstvá Slovenska 2013 – Tolmin, Slovinsko [ « Späť ]

Majstrovstvá Slovenska 2013 – Tolmin, Slovinsko – náhľad

Tohtoročné Majstrovstvá Slovenska sa uskutočnili v Julilských Alpách so štartovačkami na Kobale a Lijaku spoločne s Majstrovstvami Česka a Litvy. Centrum preteku bolo v dedinke Gabrje neďaleko Tolminu, v kempe s rovnakým názvom. Organizácia klapala výborne, navyše v cene boli každodenné raňajky v kempe, desiata na štartovačke a dva tanečné večery so sponzorským jedlom a pivom Klášter. Na štarte stálo 123 pilotov z toho však iba 11 Slovákov.

Nedeľa 30.6.2013

Hneď od prvého dňa nám prialo počasie a tak sme spočinuli na Kobale. Bola vypísaná 48,5 km dlhá „Tolminská klasika“, tzn. navigačka s množstvom bodov po údolí. Dostupy na hranici 2400 metrov umožňovali jednoduché prekonanie slabej údolky. Víťazom kola sa stal Tomáš Brauner a najlepším Slovákom bol dnes Adrian Liptai.

Pondelok 1.7.2013

Husté, avšak nie moc vysoké mraky sa prevaľoval po oblohe, ale aj tak sa letelo. Trať bola dlhá 49,7 km, ale stupáky končiace v 1360 metroch boli na poriadny prelet v miestnych kopcoch žalostne málo. Najlepší piloti končili na hranici 20 km trate. Zo Slovákov to dnes najďalej dotiahol Jaro Jandúch a celkovým víťazom kola sa stal Martin Orlík. Večer sa 200 prítomných zabávalo na Pivovar Klášter párty, ktorá vyvrcholila okolo polnoci skokmi nespočetného množstva osôb mužského aj nežného pohlavia do rúk mocných chlapov z odrazového mostíka, ktorým bol stôl v miestnom bare.

Utorok 2.7.2013

Opäť nádherný deň. Už od skorého rána sa kempom niesli šumy o dnešnej trati, ktorá bude viesť hlboko medzi Julilskými štítmi. Na kumuly povaľujúce sa po vrcholoch najvyšších kopcov sa síce krásne pozeralo, ale strmé skaly miestnych velikánov vzbudzovali medzi pilotmi poriadny rešpekt. V každom prípade trať dlhá 57,9 km určite uspokojila všetkých nadšencov adrenalínu a lietanie popri strmých skalách preverilo odvahu mnohých. Víťazom kola sa stal Litovčan Robertas Petliakas a najlepším Slovákom bol Adam Žemba.

Streda 3.7.2013

Dnes sa mal cez územie Tolminu prehnať studený front, ale ten sa nás nakoniec iba zľahka dotkol. V každom prípade všetci pozerali nedôverčivo na oblohu, kde sa cez dymno prevaľovali ťažké mraky plné vody a v diaľke rástli obrovské nimbusy a nikto neveril organizátorom že to dnes s lietaním myslia vážne. Na trati dlhej 64,3 km v zatienenej oblohe a so slabými podmienkami sa najskôr dalo iba s ťažkosťami udržať ako tak nad štartom, avšak podmienky sa rýchlo vylepšovali a sila slnka odštartovala silnú údolku na hranici bezpečnosti pilotov a technických možností padákov. Task bol cca po hodine preteku stopnutý, čo mnohým, už uzemneným, pilotom výrazne pomohlo. Najlepší Slovák bol opäť Adrian Liptai a celkovo sa na prvom mieste umiestnilo viacero pilotov s rovnakým počtom bodov.

Štvrtok 4.7.2013

A je to tu. Siahodlhé debaty o penalizácii za prekročenie povolenej výšky sa nevyhli ani tomuto preteku. Na Kobale zúrili búrky a tak sa lietalo na Lijaku, kde je maximálna povolená výška 2100 metrov nad morom. Svižný vietor zo SV však spoľahlivo pretláčala južná termika a nekonečne široké stupáky končili v stratosfére 2350 metrov. Na briefingu boli jasne stanovené pravidlá pre kontrolu výšok na zázname a tiež aj postihy za prekročenie výšky. Po stiahnutí záznamov však všetci previnilci premýšľali ako vyriešiť čo najmenší postih za porušenie pravidiel. Nakoniec sa Jury rozhodla pre postih rovnajúci sa penalizácií jedného percenta z celkovo získaných bodov za každý meter nad povolenú výšku. Bola vypísaná 38,3 km krátka stíhačka. Podmienky boli fantastické a tak to víťaz kola Litovčan Paulius Jonaitis dotlačil do cieľa za jednu hodinu a štyridsaťsedem sekúnd. Najlepší Slovák bol dnes Jaroslav Jandúch, ktorý skončil v dnešnom poradí celkovo na výbornom druhom mieste. Toto kolo poriadne zamiešalo poradím, pretože množstvo favoritov sa zdržalo zachraňovaním po trati, niektorí nedoleteli do cieľa a niektorých položili výšky. Smoliarom dňa bol určite Tomáš Brauner, ktorý pristál tesne pred cieľom prepadol sa z celkového prvého na štvrté miesto. Večerná párty sa preto niesla v znamení smútku aj radosti.

Piatok 5.7.2013

Predpoveď je aj napriek jasnému ránu nepriaznivá a tak je na tomto preteku prvý neletový deň. Na Lijaku fičí Bora, na Kobale budú búrky. O 14:00 je preto vyhlasovanie výsledkov a tým sú pochované všetky nádeje na opravu a posunutie sa vpred. Zo Slovákov sa umiestnil na treťom mieste Adam Žemba, na druhom Jaroslav Jandúch a Slovenským šampiónom pre najbližší rok je Adrian Liptai. V celkovom poradí skončil na treťom mieste Michal Sneiberg, na druhom Standa Klikař a na prvom Jamie Messenger.

Čo dodať na záver? Výborný pretek, výborne zorganizovaný, s množstvom lietania a zábavy. Žiaľ s minimálnou účasťou Slovenských pilotov.